Liječenje uz pomoć šipka

Donosimo vam par poznatijih recepata za liječenje uz pomoć šipka, odnosno divlje ruže.

Med, đumbir i limun kao prirodni lijek

Kombinacija meda, đumbira i limuna izuzetno je pogodna zimi jer znatno jača i podiže imunitet, zagrijava, hidrira i trenutno energizira tijelo na vrlo prirodan način.

Kivi je najbolje voće za borbu protiv virusa

Ova mala voćka porijeklom iz Kine, prepuna je i drugih vitamina i minerala koji blagotvorno djeluju na cjelokupnu zdravstvenu sliku.

Zdravlje je u orašastim plodovima

Orašasti plodovi višestruko su korisni za zdravlje, pa tako štite srce, jačaju kosu, nokte, kožu, poboljšavaju koncentraciju i pamćenje, te povećavaju libido. Otkrivamo vam kakvo zdravlje se skriva u orašastim plodovima:

subota, 27. prosinca 2014.



Korijen peršuna























Peršun je prava riznica zdravlja, koja se krije u njegovom korijenu i listovima. Pomaže u liječenju mnogih bolesti: od upale prostate, do oticanja nogu, reumatizma, gihta, debljine, angine pektoris.... U starom Egiptu peršunom su liječili oboljele bubrege i mokraćne puteve. 
Limun je još jedna od biljaka koju su Egipćani koristili u medicini. Dvije najpoznatije zdravstvene koristi limuna su  jako antibakterijsko i antivirusno djelovanje. Kada se udruže limun i peršun, pa se s tome još dodaju med i maslinovo ulje dobijemo fantastičan lijek protiv svih bakterija, naročito protiv E.coli. Iskustva s korištenjem ovog prirodnog lijeka su veoma pozitivna. Pacijenti koji su se godinama borili s dosadnom E.coli, tek nakon upotrebe ovog prirodnog lijeka, uspjeli su da se «otarase» dosadne bakterije. Ponekad su velike tajne skrivene u najjednostavnijim sastojcima. Ovo je jedna od takvih.

Potrebni sastojci:
  • 25 dkg korjena peršuna
  • 25 dkg limuna s korom
  • 25 dkg meda
  • 2 dcl maslinovog ulja
Med nabavite kod pravog i provjerenog pčelara. Iskusni stručnjaci pravi med prepoznat će po nekoliko jednostavnih testova, koje možete i sami napraviti, a o čemu više možete saznati ovdje.
Limun treba dobro oprati. Najbolje je koristiti domaći limun, koji nije hemijski tretiran. Ukoliko limun kupujete u prodavnici, zbog pesticida, dobro bi bilo da prije njegove upotrebe, limun držite par sati u hladnoj vodi u koju ste dodali malo sode bikarbone. Izvadite limun iz vode i posušite ga, a potom razrežite na pola. Odstranite limunu košpice.

Limun 
Korijen peršuna je potrebno dobro oprati. Misli se na običan, svježi peršun koji se uzgaja u bašti.
U blender zajedno stavite limun, peršun, med, maslinovo ulje i dobro izmiksajte. Ako nemate blender, limun možete usitniti i u mašini za mljevenje mesa.
Dobit ćete kašastu masu, koja može stati u staklenu teglu od 250 gr. Čuvati u frižideru. Uzimati po jednu kašiku prije doručka i večere. S obzirom da se u ovom lijeku nalaze sve sami prirodni sastojci, mogu ga uzimati trudnice i mala djeca, s tim što djeci treba davati malu, a ne veliku kašiku lijeka.
Izvor:Moje-zdravlje.ba

Liječenje bakterija prirodnim putem


liječenje bakterija









E. coli je jako dosadna bakterija koja, ukoliko je se ne liječi, može dovesti do ozbiljnih zdravstvenih problema. Žene od nje češće obolijevaju nego muškarci. Posebno rizična skupina su trudnice i djeca.  Prisustvo E. coli utvrdjuje se analizom urina, nakon čega se mora brzo djelovati, jer postoji opasnost da se E.coli sa mokraćovoda i bešike prenese na bubreg.  Lijekove ne treba uzimati na svoju ruku, nego u konsultaciji s doktorom. Mnogi griješe, pa čim osjete peckanje u mokraći posegnu za antibioticima, što dovodi do pogoršanja situacije. Doktori E.coli liječe uroantisepticima i povećanim unosom tečnosti, kako bi se promijenila kiselost mokraće. Postoji i dosta prirodnih lijekova pomoću kojih se možete riješiti  E.coli i drugih bakterija. Mi smo se potrudili da nekoliko takvih recepata skupimo na jednom mjestu.
 Ječmena kaša
Ječmena kaša je lagana za želudac. Bogata je vitaminima, vlaknima, mineralima i antioksidansima. Osim kod regulacije tjelesne težine, ječmenu kašu možete koristiti i u liječenju bakterija E.coli. Priprema ječmene kaše je veoma jednostavna. Ječam se skuha u slanoj vodi. Tokom kuhanja stvorit će se sluzava tečnost, koju treba redovno uzimati da bi se oslobodili bakterija.

Brusnica
Nemjerljiv je doprinos brusnice našem zdravlje. Ona liječi sve infekcije urinarnog trakta, kao i druge zdravstvene probleme zbog čega je dobila naziv prirodni antibiotik. Naučnici su uspjeli dokazati da brusnica sprječava infekcije mokraćnih kanala, te da se zbog brusnice, za stijenke mokraćnog kanala ne mogu lijepiti bakterije,  od kojih je najčešća Escherichia coli. Brusnica se uzima  u vidu čaja ili soka. Vrlo je ukusna, pa je mogu koristiti  i djeca.

Čaj od kukuruzne svile
Čaj od kukurzne svile se od davnina koristi  kao lijek za  upale mokraćnih puteva, katara bešike, upale bubrega, kamena u bubregu, reumu. Iako je u apotekama dostupan čaj od kukuruzne svile, radije ga sami napravite. Kukuruz je na našim prostorima veoma rasprostranjen, pa neće biti problema da ga pronadjete. Kukurznu svilu treba odsjeći dok je mlada i sušiti na propuhu. Kad je kukurzna svila dovoljno osušena od njega se sprema čaj, na način da se kukurzna svila potopi u vrelu vodu i ostavi da stoji 5-10 minuta.  U toku dana potrebno je popiti najmanje 5 šolja čaja u jednakim razmacima od po nekoliko sati. Čaj od kukuruzne svile nema štetnih dejstava, pa se može koristiti u dužem vremenskom periodu.

        Grejpfruit

Ekstrakt sjemenki  grejpfruita
Grejpfruit je jedan od najboljih lijekova koje nam je priroda darovala. Liječi čak 800 vrsta bakterija, virusa, gljivica i jednostaničnih parazita. U liječenju E.coli ekstraktom sjemenki grejpfruita tajna se krije u količini i omjeru. Dnevno se uzima 3x30 kapi. Aktivne tvari ekstrakta grejpa djeluju na bakterije, gljivice i viruse tako što im  uništavaju staničnu membranu, a ujedno inhibiraju i usporavaju njihovo razmnožavanje. Grejpfruit povećava  Ph faktor,  što virusi i bakterije ne vole. Ovome još treba dodati činjenicu da grejpfruit djeluje antioksidativno, te da ima nevjerovatan učinak na zaštitu imuniteta.

Ulje crnog kima
Crni kim (kumin) ima dugu historiju u liječenju mnogih bolesti, ali se tek unazad 40 godina provode ozbiljnija  istraživanja na tu temu. Duga je lista bolesti koje liječi crni kim, pa za ovu biljku s pravom kažu da liječi sve osim smrti. Djeluje ne samo na pojedine organe, nego na cjelokupan organizam.  Uz ulje crnog kima dnevno treba piti 1,5 – 2 litra tečnosti, pa stoga nije preporučljivo da ga koriste trudnice, dojilje i djeca.

Umeboshi šljiva
Umeboshi šljiva se može pronaći u prodavnicama zdrave hrane. U orijentalnoj medicini koristi se više od 2000 godina za jačanje želuca i crijeva, čišćenje krvi, jačanje cijelog organizma naročito kod gripa i prehlada. Jednom dnevno treba pojesti 1/4 šljive. Jednu sljivu treba jesti četiri dana, dok se peti dan koštica šljive cucla sve dok ima okusa. Liječenje umoboshi šljivom dugo traje, ali je efikasno.

 Bijeli luk

Bijeli luk
Svi znamo za čudotvorno djejstvo bijelog luka. Iako je neprijatnog okusa kad je zdravlje u pitanju sve se zaboravi. Osobe koje imaju problema s baketrijama,  dnevno trebaju pojesti čak 3 glavice bijelog luka. Bijeli luk se sitno isjecka u jogurt, jer ga je tako lakše uzimati. Za samo tri dana bakterije su kao rukom odnesene. Ono što su naši preci znali i prije naučnih istraživanja je da  bijeli luk djeluje protiv bakterija, gljivica, parazita, smanjuje masti u krvi, sprečava suženje krvnih sudova (aterosklerozu), snižava krvni pritisak.  Treba li šta bolje od ovoga?

Čaj od origana
U našoj kuhinji origano je slabo zastupljen začin. Medjutim, kad bi znali koliko ljekovitog svojstva origano krije u sebi sigurno bi ste ga više koristili. Prenosti origana kao lijeka naprije je prepoznala narodna medicina, pa su tek onda naučnici krenuli da dokazuju da se origano može koristiti  kao prirodni antibiotik i kao sredstvo za iskašljavanje, za širenje bronhija, kod upale sinusa, a posebno za hronične grlobolje. U laboratorijskim uslovima stručnjaci su otkrili da origano u potpunosti ubija kolonije tridesetak vrsta bakterija. Takođe je dokazano da ulje origana zaustavlja rast stafilokoka, te da ima isti učinak kao streptomicin, vankomicin i penicilin. Naučnici su dokazali da origano djeluje i na gljivicu kandidu albikans, zaustavljajući njen rast, lokalno na koži, ali i u sistemskim infekcijama. Kod urinarnih infekcija priprema se čaj od origana.  Zakuha se voda i u nju stavi kašika bilo kojeg čaja protiv urinarnih infekcija (uva, peršun, brusnica) i doda kašika origana (suhog ili svježeg). Ostaviti da odstoji oko pola sata. Litar ovog čaja treba popiti svakog dana, ali se uvijek priprema po 2dcl kako bi čaj uvijek bio svjež.

Izvor:Moje-zdravlje.ba

Prva pomoć za manje opekline!




Sastojci:
   
1 krumpir

Priprema:

Krumpir dobro operite i narežite na kriške.

Kriškama krumpira hladite opeklinu, kad se ugrije, promijenite drugom kriškom.

Tako mijenjajte i hladite opečeno mjesto oko pola sata.

Kad opekotinu hladim na taj način nikad mi se ne napravi mjehur i sve puno brže prođe.

Kad opečete veči dio naravno da morate doktoru

Preuzeto sa: www.coolinarika.com

Kompot ili voćni čaj sa zaprženim šećerom




Sastojci:

-1 čaša šećera
-1,5l vode
-po želji voća svježeg ili suhog...ili čaj
-2 limuna
-po želji cimeta,anisa
Priprema:  

Staviti šećer u suhu posudu na laganu vatru da se topi.

Ne mješati već lagano zakretati dok se sve ne istopi.

Neka šećer što manje potamni jer će inače biti gorak.

Maknuti s vatre i uliti vodu.

Pripazite jer će biti burna reakcija na početku pa vudu ulijevajte polagano i sa više visine da ne bi prsnuo komad karmeliziranog šećera na ruke.

ZA KOMPOT:

Kad voda prokuha ubaciti nasječeno voće,smanjiti vatru i pustiti da kuha 20ak minuta.

ZA ČAJ:

Nakon što je prokuhalo maknuti s vatre i ubaciti omiljeni čaj.

U mojoj idealnoj kombinaciji za kompot su 2 jabuke,1/2dunje,1naranča i šaka suhih brusnica.

Voće se naravno jede,ne bacajte ga iako je kuhanjem izgubilo na vrijednosti.

Kad je kompot kuhan ohladiti ga skupa sa voćem.

Prohlađen ili skroz ohlađen kompot ili čaj procijediti te u njega dodati sok od jednog limuna i limun nasječen na kolutove i cimet.

Preuzeto sa: www.coolinarika.com 

Zimska moda: 30 ideja koje će vas oduševiti

Vaša odjeća ne mora izgledati bezlično ili neudobno, samo zato što je hladno. Zapravo, vjerujemo da imate više opcija za fantastične kombinacije tokom hladnijih mjeseci. Sledeće ideje vam mogu pomoći da izgledate preslatko i da vam bude izuzetno udobno tokom cijele zimske sezone.

Crno od glave do pete, sa svjetlijom torbom. Odličan efekat!

Promijenite dosadašnji stil pomoću jakne ili kratkog kaputa od vještačkog krzna.

Uparite lepršavu haljinu sa sivim i crnim nijansama.

Narandžasta boja i boja mandarine i dalje su pravi hit! Kaputić u pomenutim nijansama je fantastičan izbor.

Pariški šik postići ćete ukoliko uparite crne i bijele komade.

Velike sunčane naočale detalj su kojeg morate imati. Takođe, veći kaput svakako je dodatni plus.

Uske pantalone od vještačke kože ili helanke, jaknica od vještačkog krzna i neobične čizme! Spremni ste za neobavezni izlazak.

Čizme preko koljena su hit i ove sezone.

Crna i tamno crvena dobitna su kombinacija boja ove sezone.

Cipele zanimljivog životinjskog dezena pomoći će vam da ublažite monotoniju crne boje.

Džemper sa dezenom, patike u boji i pletena kapa čine razigranu, ugodnu kombinaciju.

Za dnevne varijante, možete nositi jarku boju fuksije koju ćete upariti sa snježno bijelim kaputićem.

Pridržavajte se određene “teme”. Suknja sa dezenom leopardove kože u kombinaciji sa kapom koja liči na mačku – samo za hrabre i odvažne! Što se nas tiče, ogroman plus!

Oblikujte kaput do koljena da izgleda kao da je hajina.

“Iznosane” farmerke kombinujte sa kaputom do koljena.

Karirani kaputić, ravne čizme i pletena kapa pomoći će vam da izgledate ultra ležerno.

Motociklistička kožna jakna odaje izgled da ste “opasni” i da znate šta želite. PS: uvijek je popularna.

Uparite obuću i kaput neočekivanih nijansi.

Prigrlite boje! Crvena i žuta se dopunjuju te daju odličan efekat.

Kremasti džemper i braon detalji odlična su kombinacija.

“Naduvani” prsluk odličan je detalj koji daje utisak da ste totalno cool.

Pojačajte seksipil slojevitih kombinacija pomoću visokih štikli.

Zamijenite tradicionalnu crnu bogatom ljubičastom bojom.

Možete probati i “dječački” izgled: đubretarac, podvrnute farmerice i velike slušalice dobitna su kombinacija.

Baloner sa pojasom – zaista funkcioniše uz sve drugo!

Ažurirajte farmerice (i svoju visinu!) uz pomoć čizmi do koljena.

Kombinujte grubo i nježno pomoću vojne jakne i lepršavog šala ili marame.

Pojačajte uglađenu sivu pomoću asesoara dostojnih filmskih zvijezdi.

Teget kaput u kombinaciji sa crvenom kapom neodoljivo podsjeća na ljeto.

Za ležernu i zabavnu kombinaciju odaberite patike jarkih nijansi.

10 osnovnih pravila upoznavanja putem interneta

Danas ćete prije upoznati nekog preko interneta nego u kafiću ili restoranu. Ali, ako je tako, onda se moraju “poštovati” i određena pravila. Činjenica je da nikada ne možete sa sigurnošću znati na koga ćete naići (odmah da “presiječemo” predrasude – nikada ne znate na koga ćete naići ni u stvarnom svijetu) pa se, ipak, preporučuje doza opreza. Ukoliko pokušavate da uspostavite vezu putem interneta, bilo bi mudro da se pridržavate sledećih pravila.

  • Nikada ne koristite svoje pravo ime. Sigurno ćete pomisliti da je jedna takva veza u startu osuđena na propast (zaboga, pa odmah ga lažete). Međutim, šta ako se ispostavi da je taj “neko” ustvari potencijalni manijak ili nešto drugo. Sigurno će vam biti drago što o vama ne zna mnogo, a pogotovo ne zna vaše ime i gdje živite.
  • Ako ste oboje zainteresovani, pokušajte da se vidite što prije. Totalno je drugačiji osjećaj kada nekog vidite i dodirnete u odnosu na stalno gledanje u monitor.
  • Nipošto odmah ne dijelite privatne informacije kao što su adresa, gdje radite te koliko zarađujete. I čak ako vam se učini da je divan, da vas razumije kao ni jedan do sada, budite oprezni.
  • Pričekajte da budete potpuno sigurni u njegove namjere prije nego što mu date broj telefona. On vas uvijek može zvati na Skype gdje, uostalom, uopšte ne morate da koristite svoje pravo ime.
  • Zapamtite! Ta osoba, njegov izgled, način života i tome slično nije stvarno dok god ga ne upoznate “licem u lice”.

  • Ako se planirate vidjeti s njim, obavezno nekoga obavijestite gdje ćete biti. U slučaju da se nešto dogodi, neko će znati gdje i s kim ste bili. Nikada ne znate koga ćete upoznati i najčešće će sve biti u redu. Ali, u slučaju da ne bude, imaćete nekoga ko će vas zaštititi.
  • Prvi sastanak bi trebao da bude kratak. Neka kafa ili ručak su sasvim dovoljni za prvo upoznavanje.
  • Prilikom upoznavanja uključite sva svoja čula da biste što bolje shvatili kakav je on. Obratite pažnju na osjećanja koja u vama izaziva. U slučaju da se osjećate neugodno u njegovoj blizini, vi sa njim nemate šta da tražite.
  • Odmah mu u startu pokažite kakvi ste i šta očekujete. Bez glume i pretvaranja. Ako je iskren i zainteresovan, svidjećete mu se onakvi kakvi ste.
  • Budite realni. Ne očekujte princa na bijelom konju. Ako vam se sviđa, prihvatite ga onakvog kakav je. Dokle god čvrsto stojite zemlji i znate šta želite, nemojte da brinete, jer će vama uvijek biti dobro.

petak, 26. prosinca 2014.

Razlika između zdrave i nezdrave ljubavi

Činjenica je da postoje dvije vrste ljubavi i veze: zdrava i nezdrava. I jedna i druga mogu imati veoma velik uticaj na vaše blagostanje, a evo i po čemu se one razlikuju.

Nezdrava ljubav

Nezdrava ljubav je nemoćna i sebična. Ona nema granica. Nezdrava ljubav je bezuslovna, a ipak uslovljena. Ona je neodgovorna, nezrela i zavisna. Iza nje stoji očajanje koje proizvodi manipulaciju. Ona je “natezanje”, mukla tišina i udarac koji ćete često primiti. Ona je očigledna. Nezdrava ljubav podstiče lažne nade i zaustavlja rast i razvoj, kako lični tako i zajednički. Ona je poput droge.

Zdrava ljubav

Zdrava ljubav je izbor. Ona je nešto što odlučujete da ćete dati na poklon. Ima uslove koji vas oblikuju i jačaju druge. Ona je veoma snažna i nezavisna. Zdrava ljubav je strpljiva, ljubazna i uči vas prihvatanju. Ona zahtijeva ogromnu količinu odgovornosti koja uključuje komunikaciju na svim nivoima i stalnu refleksiju. Ona gradi povjerenje. Zdrava ljubav podstiče rast i razvoj. Ona je rijetka, ali moguća.

NA FRANCUSKI NAČIN: NAJBRŽE PALAČINKE

z

Sastojci
1 jaje
225 ml mleka
1/4 kašičice soli
1/2 kašičice kristal šećera
100g višenamenskog brašna
Priprema
Pomešajte brašno, šećer i so u činiji. Napravite udubljenje u sredini i dodajte mleko i jaje. Umutite dobro. 2. Zagrejte umereno tiganj. Sipajte masu za palačinku, oko 60ml za jednu palačinku. Nagnite tiganj i napravite kružni pokret da bi se površina tiganja ravnomerno obložila. 3. Pecite palačinku oko 2 minuta, dok ne postane zlatno žuta. Spatulom okrenite i pecite sa druge strane. Poslužite toplo, sa filom koji ste izabrali. Fil za palačinke može biti najrazličitiji. Voće, puding, neki vrsta musa. Kao slana varijanta povrće i meso.

receptiudlanu.com

PRVI ZNACI BOLESTI SU NA TIJELU


Tijelo će nam uvijek na vrijeme javiti što nije u redu s njim, na primjer, ako izostane stolica na neko kraće vrijeme, pa čak i na jedan dan, to je prvi alarmantan znak.
Nadalje ako naše male (mokraća, izmet, znoj) imaju jak miris znat ćemo da su u organizmu nagomilani toksini – ama. Ako je povišena temperatura, znači da se tijelo brani od neke zaraze ili infekcije. Ako počnemo kihati i izbacivati višak sluzi, znači pojeli smo više nego je tijelu potrebno, višak kaphe će nam se odmah javiti.
Mnogi misle o alergijama, astmi i sličnim problemima koji su većinom kapha problem, da su nerješivi i da se mora koristiti mnogo lijekova. Ako na vrijeme poslušamo tijelo problemi će se moći odmah riješiti.
Ako vidimo da nam je jezik bijel moramo znati da u crijevima imamo toksina. Tijelo samo alarmira, samo čuvari ponekad zataje, spavaju na radnom mjestu.
Na slici su prikazani meridijani prstiju koji su pokazatelji što se kronično dešava u tijelu. Svaki od prstiju vuče nevidljive kanale – meridijane ka ključnim naznačenim organima i tako možemo pratiti što se dešava s tim organima.
Čak ako vidimo neke promijene na noktima to će nam ukazivati da li ima nekih većih promijena na naznačenim organima. Masiranjem određenih prstiju rukama ili akupunkturnim prstenom vršimo i masažu naznačenih organa, stimuliramo njihov rad i u mnogim slučajevima možemo maknuti manje probleme na tim organima. Masažom meridijana prstiju u velikoj mjeri otklanjamo umor iz cijelog tijela.
aura.ba

Nikola Prce: Ostvario mi se sportski san!

San svakog sportiste je da bude najbolji u svojoj zemlji. Malo ko može očekivati da će mu se to dogoditi tokom karijere, a meni se posrećilo. Ovo je vjerovatno najveće dostignuće u karijeri, možda i u životu, kaže Nikola Prce, najbolji sportista BiH u 2014.

Nikola Prce: Ostvario mi se sportski san!


Bogatu rukometnu karijeru Prce je počeo kao srednjoškolac u rodnoj Čapljini. Kaže kako je start bio kao iz snova, da bi potom tokom svoje karijere stalno imao uspone i padove, nešto zbog svoje krivice, a nešto zbog toga što je slušao savjete raznih ljudi oko sebe.

“Kao dijete sam svašta trenirao, nogomet, košarku, pomalo i tenis. Onda je u srednjoj školi osnovana rukometna sekcija pa sam odlučio i to probati. Putovalo se po Hercegovini i igrale su se utakmice s vršnjacima iz drugih škola. To mi je bilo vrlo zanimljivo i privuklo me. Jedno vrijeme sam paralelno trenirao košarku i rukomet. No, na kraju su ta putovanja i druženje prevagnula na stranu rukometa i nisam pogriješio”, kaže Prce za Nezavisne novine.

NN: Veoma brzo su prepoznali Vaš talenat?

PRCE: Sve je išlo nevjerovatnim tokom. Sa 15 godina sam debitovao za prvi tim Čapljine, a nakon sjajne igre u prijateljskoj utakmici sa Zagrebom dobio sam poziv da potpišem ugovor. Otišao sam 1996. u Zagreb i za mene je to bio veliki događaj. Postao sam igrač jednog od najboljih klubova sa naših prostora. Zagreb je tada bio strašno jak, igrali su finala Lige prvaka. Prva godina je bila odlična. Iako sam bio maloljetan, trenirao sam sa prvim timom, a nastavio sam i školovanje. Ušao sam u kadetsku reprezentaciju Hrvatske i sve je bilo super. Drugu godinu sam posuđen Karlovcu. Tada je Zagreb zapao u probleme, a ja sam dobio ponudu Metkovića. Odlučio sam otići na nagovor da su moji dokumenti čisti, jer ugovor je nevažeći pošto sam ga potpisao kao maloljetnik. Međutim, tada kreću problemi, jer je Zagreb izuzetno jak klub. Pravnu bitku sam izgubio, ali i dragocjeno vrijeme u periodu koji je najvažniji za mladog sportistu.

NN: Kako ste prebrodili taj period?

PRCE: Bilo mi je vrlo teško. Bio sam jako mlad i slušao sam savjete mnogih ljudi oko mene. Tu nije bio kraj mojih probema sa Zagrebom. Kasnije je postignut dogovor da odigram sezonu u Izviđaču na posudbi pa da se vratim u Zagreb. No, nakon te sezone, opet na nagovor da nema nikakvih prepreka, odlučim ostati još jednu sezonu u Ljubuškom. Odigrao sam dvije utakmice kvalifikacija za Ligu šampiona, a onda je iz EHF-a stiglo obavještene da je klub izbačen iz Evrope, a ja suspendovan na godinu dana zbog moje nepravilne registracije. Ponovo sam izgubio godinu, a onda sam se morao vratiti u Zagreb. Konačno sam i tamo odigrao jednu sezonu i onda odlučio prihvatiti prvu pravu ponudu iz inozemstva. Otišao sam u španjolsku Toreviehu.

NN: Da li je to bila nova greška?

PRCE: Da. Valjda mi je bilo suđeno da stalno imam uspone i padove. Nakon Toreviehe otišao sam u slovenački Trimo, pa onda opet u Izviđač. Tu sam imao dvije super godine, igrali smo sjajno i imali odličnu ekipu. Stigli smo kroz grupnu fazu Lige šampiona do Kupa kupova, a onda do polufinala. Nakon toga sam otišao u austrijski Bregenc i time, barem ja tako mislim, napravio prekretnicu u mojoj karijeri. Tamo sam mnogo napredovao uz Dagura Sigurdsona, današnjeg selektora Njemačke i trenera Berlina. Odlučio sam se ponovo vratiti u Španjolsku, gdje sam igrao za dosta klubova, ali mi je naljepše bilo u Puerto Saguntu.

NN: Koja je zemlja na Vas ostavila najljepši dojam?

PRCE: Španjolska je daleko ispred svih. To je zemlja u kojoj bih mogao provesti život. Naravno, uz moju Kaliforniju, kako volimo zvati Hercegovinu. Španjolci su temperamentan narod, posebno na jugu. Sličnog su mentaliteta kao mi i zaista sam uživao dok sam igrao tamo. U svakom klubu gdje sam igrao družili smo se, ne samo tokom klupskih obaveza, nego i privatno. U Njemačkoj toga nema. Tamo kada se završi trening ili utakmica svako ode svojim putem. Jedino ako je neki Balkanac u ekipi imaš se s kim družiti. Španjolci su veoma gostoljubivi i druželjubivi, lijepo prihvataju strance.

NN: Da li je 2014. godina najuspješnija u Vašoj karijeri?

PRCE: Svakako. Sa 34 godine sam dostigao zenit, što je pomalo čudno. Ja sam dokaz da u sportu treba imati sreće. Poklopilo se mnogo stvari. Nakon duge epizode u Španjolskoj sve je išlo nizbrdo. Gubio sam vrijeme čekajući pravu ponudu, pa sam onda odlučio otići dva mjeseca u Libanon. Zatim sam otišao u Emšdeten da vidim kako je igrati Bundes ligu. I tu se nisam zadržao dugo. Izgledalo je kao da mi je karijera opet u padu, a onda me reprezentacija vratila u život.

NN: Šta se tako drastično promijenilo?

PRCE: Iako sam bio bez kluba u januaru 2014, odlično sam odigrao četiri utakmice kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo i sve se još jednom promijenilo nabolje. Mjesec dana kasnije stigla je ponuda Pik Segeda, gdje sam se sjajno snašao zahvaljujući treneru Huanu Karlosu Pastoru i saigračima. Odigrali smo fenomenalnu polusezonu i osvojili Kup EHF, prvi evropski trofej u povijesti kluba. Oko 20.000 ljudi nas je dočekalo na trgu u Segedinu, bilo je zaista prelijepo. Onda je u junu došao šlag na toru. Island i plasman na SP.

NN: Napravili ste veliku rukometnu senzaciju. Šta je presudilo?

PRCE: Već u kvalifikacijama smo vidjeli da smo dobri. Iako smo sve utakmice dobijali tijesno, vidjelo se da smo dominantni kada smo na najvišem nivou. Nisam bio presretan kada nam je žrijeb donio Island, ali nadali smo se da možemo napraviti čudo. Mislim da je presudilo to što smo kao rijetko kada bili ekipa i na terenu i van njega. Znali smo mi prethodnih godina imati sjajnu atmosferu u reprezentaciji, ali nekako na parketu nismo bili tim. Sada smo se svi borili i ginuli za svaku loptu, bez obzira koji je rezultat. U te dvije utakmice sam osjetio da svi dišu kao jedan i svi osjete da možemo nešto napraviti. Nakon prve utakmice, gdje nismo odigrali ništa specijalno a dobili smo, znao sam da možemo proći.

NN: Kako ste doživjeli revanš i gostovanje u Rejkjaviku?

PRCE: Rijetko ko je očekivao da možemo napraviti senzaciju na Islandu, osim stručnog stožera, igrača i nekoliko ljudi iz Saveza koji su uvijek uz nas, vjerovatno niko. Cijelim tokom boravka u Rejkjaviku smo pričali samo o tome kako i šta da uradimo da ih prođemo. Bili smo svjesni da ih imamo, samo je trebalo to uraditi na parketu. Pokazali smo snagu ovog tima i potpuno zasluženo prošli. Mislim da je to bila nagrada za sav trud i zato što smo se svi podredili kolektivu.

NN: Kakve su bile prve reakcije Vas i saigrača nakon te utakmice?

PRCE: U nama je bilo puno gorčine zbog poluprazne dvorane u Sarajevu. Sve je to izašlo iz nas, u svlačionici je bila prava ludnica. Dva dana nisam bio svjestan šta smo napravili. Donedavno nas je neka Estonija dobijala na našem parketu, a sada smo eliminisali veliki Island. Zaista sjajan osjećaj. I sada mi krenu suze kada pričam o tome. Konačno smo otišli na veliko takmičenje. Posebno su se veselili igrači koji su dugo u reprezentaciji, a bili su osporavani, naravno, i selektor Dragan Marković, kojeg su nekoliko puta smjenjivali. Svima je pokazao da zna raditi svoj posao. Imao je petlje dati šansu mladim igračima, koji su uz nas iskusnije ostvarili veliki podvig.

NN: Šta je potrebno za uspješnu sportsku karijeru?

PRCE: Koliko je potreban rad i upornost, toliko treba da imate i sreće da se nađete u pravo vrijeme na pravom mjestu. Barem su moja iskustva takva. Imao sam čudan put, koliko mojom toliko i krivicom drugih. Od odličnog starta karijere, preko suspenzija, nevjerovatnih avantura i spleta raznih okolnosti, u 34. godini sam došao do vrhunca karijere. Imao sam sjajnu godinu i još sam na kraju proglašen za najboljeg sportistu svoje zemlje, ne može ljepše.

NN: Koji je Vaš savjet mladim sportistima u našoj zemlji?

PRCE: Možda im ja nisam dobar primjer, jer mene na našim prostorima bije glas da ne volim raditi. Međutim, to su balkanske priče. Deset godina sam igrao vani i nikada mi niko nije rekao da sam lijen. Moj savjet im je da ne prihvataju svačija mišljenja, samoukih trenera ili ne znam ni ja koga sve. Moraju raditi i vjerovati u sebe. Kod nas u svakom sportu ima dosta ljudi koji nisu stručni i mogu im otežati put u karijeri. Teško je kada dođeš na loš glas, a ja sam to osjetio. Najvažnije je da vjeruju u sebe i u to što rade.

Igrao za 15 klubova

Čak 15 klubova u karijeri promijenio je Nikola Prce. Igrao je za: Zagreb, Karlovac, Metković, Izviđač, Toreviehu, Trimo Trebnje, Bregenc, Oktavio, Ademar Leon, Puerto Sagunto, Naturhaus, Al Sad, Emšdeten, Pik Seged i Azoti Pulavi.

Za prolaz tri pobjede

BiH će u Grupi B na Svjetskom prvenstvu igrati sa Hrvatskom, Makedonijom, Austrijom, Tunisom i Iranom.

“Za prolaz su nam potrebne tri pobjede, možda i dvije. Iran je nepoznanica, ali to moramo dobiti na otvaranju. Biće teško, jer nemamo iskustva na takvim turnirima. Teško je očekivati da možemo odigrati svih pet utakmica, jer nam je sve to novo. Imamo stvarno jaku grupu, ali sa svima se možemo nositi. Pitanje je hoće li biti još ozljeda? Marko Panić je već otpao, a i ja sam upitan zbog slične povrede. Nadam se da će se na tome završiti, onda se možemo nadati drugom krugu.”

Izvor: sport.ba/ekskluziva.ba